Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Deze 2 aandelen zijn favoriet voor 2025 bij zowel experts als particuliere beleggers

Beursexperts voorspellen een bescheiden beursjaar, zo blijkt uit de Beursenquête van Corné van Zeijl van Cardano.

Deze 2 aandelen zijn favoriet voor 2025 bij zowel experts als particuliere beleggers

2025 wordt een vrij rustig jaar, waarbij de AEX-index met circa 4% zal stijgen. Dat is de gemiddelde verwachting van de 113 beleggingsexperts die deelnamen aan de Beursenquête van Corné van Zeijl van Cardano. ASML is topfavoriet. Van ArcelorMittal kunt u in 2025 beter afblijven.

De AEX-index liep afgelopen jaar met zo'n 12% op, een fraai resultaat. Daarmee werd het een beduidend beter beursjaar dan de deelnemers van de peiling van vorig jaar hadden verwacht: zij rekenden op een stijging van 2 tot 5%.

Experts verwachten dat AEX met 4% zal stijgen in 2025

In 2025 zal de AEX de klim voortzetten, maar wel in een lager tempo, zo verwachten de experts nu. De gemiddelde verwachting voor de eindstand van de AEX is 894 punten en de mediaan ligt op 911 punten. Dat zou neerkomen op een stijging van 4%.

De verwachtingen van de experts waaieren wel behoorlijk uit, van 650 punten (-28%) tot 1.075 punten (+22%). Dat de meeste experts geen correctie verwachten, komt door Donald Trump, die over enkele weken het Witte Huis betreedt. 'Hij houdt de beurs in de gaten als populariteitsmeter en zal dus proberen te voorkomen dat de beurs daalt', licht Van Zeijl toe.

De beursexperts tonen zich een stuk terughoudender dan de 1.394 IEX-lezers die deelnamen aan de IEX Sentimentspeiling. Zij gaan gemiddeld uit van een slotstand 989 punten, wat neerkomt op een stijging van 13%.

Topfavorieten voor 2025 volgens beursexperts

Dan het spannendste onderdeel van de eerste enquête van dit jaar: welke aandelen moet u volgens de experts beslist hebben in 2025? ASML is opnieuw topfavoriet: 34 van de 113 deelnemende experts denken dat dit de grootste stijger in de AEX gaat worden en slechts 5 verwachten hier juist weinig van. Ook de twee andere chippers (ASMI en Besi) gooien hoge ogen. Verder zijn de experts positief over de verzekeraars NN Group en ASR Nederland, en oil major Shell.

Ook onder de IEX-lezers is ASML topfavoriet. Op enige afstand volgen Besi en Just Eat Takeway.

... en deze kunt u beter links laten liggen

Volgens de beursexperts kunt u dit jaar beter voorzichtig zijn met ArcelorMittal, gevolgd door Philips, Randstad, Prosus en UMG.

Particuliere beleggers zijn ook niet te spreken over Philips en Randstad. Daarnaast kan Heineken op weinig enthousiasme rekenen.

Keuzes afgelopen jaar pakten goed uit

De keuzes van het afgelopen jaar waren overigens uitstekend. Het toplijstje (met ASML, NN Group, DSM Firmenich en Adyen) leverde een plus op van 14%. Vrijwel alle flopaandelen (Philips, Besi, ArcelorMittal, Heineken, IMCD en Randstad) gingen het jaar met rode cijfers uit. Een fictief long/short fonds met de meest populaire keuzes zou u 23% hebben opgeleverd, zo rekent Van Zeijl voor.

Meer dan de helft van de experts denkt dat AEX in januari gaat stijgen

Wat heeft januari in petto? Bij de peiling van vorige maand waren de beursexperts positief gestemd en die verwachting kwam uit: de AEX-index liet een plusje van 1% zien. Dit optimisme houdt aan. Meer dan de helft van de experts denkt dat de AEX deze maand verder gaat stijgen en slechts een kwart gaat uit van een daling.

Dit zijn de verwachtingen voor deze maand:

  • 51,3% is optimistisch (tegen 50,9% vorige maand) 
  • 23,9% is neutraal (vorige keer 31,6%)
  • 24,8% is pessimistisch (versus 17,5%)

Het saldo staat daarmee op +26,5%. Dat is ietsje minder dan vorige maand (+33,3%).

Ook particuliere beleggers zijn positief

Ook een meerderheid van de particuliere beleggers die deelnamen aan de Sentimentspeiling van IEX ziet het positief in: 53,2% denkt dat de AEX in januari gaat stijgen en slechts 10% gaat uit van een daling. De rest is neutraal.

De Sentimentsindicator, een optelsom van alle vragen uit de enquête, steeg naar 55,2 punten, meer dan vorige maand (54,4 punten). Dat getuigt van groeiend optimisme: de grens tussen optimisme en pessimisme ligt op 50 punten.

Beursexperts zijn somberder over de komende 6 maanden

Voor de langere termijn zijn de beursexperts een stuk terughoudender. 38% verwacht dat de AEX over een half jaar hoger ligt dan nu en 31% voorziet een daling. Dit zijn de verwachtingen voor de komende 6 maanden:

  • 38,1% is optimistisch (dat was vorige maand nog 35,1%)
  • 31,0% is neutraal (tegen 29,8% in december)
  • 31,0% is pessimistisch (dat was 35,1%)
  • Saldo: +7,1% (beter dan vorige maand, toen het 0% was)

Hier zijn particuliere beleggers een stuk positiever gestemd. Twee derde van de IEX-lezers denkt dat de AEX-index de komende zes maanden nog verder gaat oplopen en slechts 12% voorziet een daling.

Aandelenkeuzes december: ASMI levert rendement om van te watertanden en alle floppers daalden

Een vast onderdeel van de Beursenquête is het overzicht van de (minst) favoriete aandelen van de beursexperts: de toppers en floppers. Hoe goed brachten de deelnemers aan de vorige peiling het ervan af?

Prima, zo blijkt. Vooral de keuze voor ASMI pakte goed uit. Bovendien deden alle floppers wat ze moesten doen: dalers. Alleen DSM-Firmenich, dat op het kooplijstje was gezet, stelde teleur. Per saldo zou een fictief long/short fonds een stijging hebben laten zien van 3%. Keurig.

De IEX-lezers deden het nog beter, met een netto plus van 8%. Dat was vooral te danken aan Besi, dat maar liefst 17% hoger de maand uitging.

Toppers december
Rendement Floppers december Rendement
ASML +3,1% ArcelorMittal -5,9%
Adyen +4,3% Philips -5,4%
DSM-Firmenich -6,0% Shell -2,0%
ASMI +9,3% Prosus -0,5%


Stock picks voor januari: ASML blijft favoriet, scepsis over ArcelorMittal

Dan tot slot de top- en floplijstjes voor januari. ASML blijft favoriet. ASMI kan volgens diverse experts nog verder stijgen. Shell en Prosus verhuizen van het rechter- naar het linkerrijtje. De defensieve waarden Ahold Delhaize en Heineken maken het kooplijstje compleet.

Voor ArcelorMittal en Philips is de bodem naar verwachting nog niet bereikt. Ook met Wolters Kluwer en Exor kunt u volgens de experts beter voorzichtig zijn.

Toppers januari
Saldo* Floppers januari Saldo*
ASML 18 ArcelorMittal -15
Ahold Delhaize 5 Philips -6
ASMI 4 Wolters Kluwer -4
Heineken 3 Exor -4
Prosus 3    
Shell 3    

* Het saldo staat voor het aantal positieve min het aantal negatieve antwoorden.

Dit zijn de topfavorieten van particuliere beleggers

Twee aandelen staan op het kooplijstje van zowel de experts als particuliere beleggers: ASML en ASMI. Over de overige aandelen zijn de meningen verdeeld. Deze 5 aandelen zijn topfavoriet bij de IEX-lezers:

  • Besi
  • ASML
  • ASMI
  • ING
  • NN Group

Op de flopperlijstjes van de experts en de particuliere beleggers zien we drie overeenkomsten: ArcelorMittal, Philips en Exor. Over deze aandelen zijn de IEX-lezers het minst positief in januari:

  • Randstad
  • ArcelorMittal
  • Philips
  • Exor
  • Heineken

Lees hier de visie van uw medebeleggers: IEX Sentimentspeiling: ASML draagt aanvoerdersband over

 

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 
Jasperien van Weerdt

Auteur:

Jasperien van Weerdt is redacteur bij IEX, IEXGeld, Belegger.nl en Beursduivel en auteur van het boek 'Financieel fit in 30 dagen'.

Gerelateerd

Reacties

9 Posts
| Omlaag ↓
  1. thejaguar 3 januari 2025 16:05
    tja, de k/w's van die chippers zijn stuk voor stuk torenhoog. de groei, voor zover die er al is, want bij Besi en ASML is er helemaal geen groei, maar krimp, wordt dus duur betaald. maar het lijkt wel alsof beleggers daar tegenwoordig totaal niet meer naar kijken, ze kopen peperdure aandelen, de k/w interesseert ze geen zier!
  2. Birdy 3 januari 2025 18:31
    quote:

    Mr TT schreef op 3 januari 2025 13:31:

    Ik vind het best bizar dat ASML altijd maar boven in de favorieten lijstjes staat. Op 6 september 2021 werd de 740 al aangetikt, thans 685. Dat is toch niet sterk om het zo maar uit te drukken, eigenlijk dood geld.
    Idem BESI, startte 2024 op 135 en eindigde op 135....dood geld dus. Tenzij je van daytraden houdt heb je niks te zoeken in dit aandeel.
  3. forum rang 4 DubbeltjeblijftDubbeltje 4 januari 2025 20:30
    Je belegt voor de lange termijn of je doet aan trading. In beide gevallen heb je niets aan een maandelijkse enquête over welke aandelen het de komende maand goed of slecht gaan doen.

    Dit item is puur een hobby object van Corne van Zeijl. Meer niet.
    Leuk als content maar toegevoegde waarde van nul komma nul.
9 Posts
|Omhoog ↑

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.