Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Hoe zal de AEX vandaag sluiten ten opzichte van het vorige slot (889,92)?

Stemmen is niet meer mogelijk, de resultaten zijn:

antwoord percentage balk
Hoger 61,29%
Lager 38,71%

AEX opent vlak, maar politieke chaos in Frankrijk en Zuid-Korea

De futures kleuren groen met twee cijfers achter de komma. Impeachment dreigt voor Zuid-Koreaanse president en ook het Franse kabinet hangt aan een zijden draadje. Olieprijzen lopen op.

AEX opent vlak, maar politieke chaos in Frankrijk en Zuid-Korea

AEX-openingsindicatie: +0,04% | S&P500: +0,04% | Nikkei 225: +0,1%

De highlights van woensdagochtend 4 december

  • De AEX-index gaat een vlakke opening tegemoet
  • Wall Street sloot overwegend hoger, de Nasdaq Composite bereikte een nieuw record
  • De machtsgreep van de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol is mislukt
  • In Frankrijk wordt het kabinet vandaag waarschijnlijk naar huis gestuurd
  • De olieprijzen lopen op in aanloop naar OPEC-vergadering

De futures kleuren groen met twee cijfers achter de komma: nagenoeg vlak dus. Vandaag staan opnieuw inkoopdata op de rol, ditmaal voor de dienstensector. Fed-voorman Jerome Powell speecht. En verder eist de politieke chaos in Frankrijk en Zuid-Korea de nodige aandacht op.

Spanningen in Frankrijk lopen op

De kans dat Frankrijk aan het einde van de middag nog een kabinet heeft, is klein. Het parlement dreigt de regering, die op een minderheid steunt, vandaag naar huis te sturen. Aanleiding is de poging van premier Michel Barnier om de begroting buiten het parlement om erdoorheen te loodsen.

Als de moties van wantrouwen vandaag worden aangenomen, zou dat nog meer politieke onzekerheid met zich meebrengen, terwijl het land al kampt met een omvangrijk begrotingstekort. In aanloop naar de stemmingen toe is de rente op Frans staatspapier met een looptijd van tien jaar met 3 basispunten opgelopen naar 2,93%.

Noodtoestand Zuid-Korea weer opgeheven, afzetting president dreigt

De financiële markten kijken ook met een schuin oog naar Zuid-Korea, dat in een nóg grotere politieke chaos is gestort. Gisteren kondigde de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol plotseling staat van beleg af. Het parlement werd daarmee buitenspel gezet en de media onder gezag van het leger geplaatst. De president beschuldigde de oppositie, die een meerderheid heeft in het parlement, van politieke obstructie en sympathiseren met vijand Noord-Korea.

Enkele uren later heeft Yoon de militaire noodtoestand alweer opgeheven. Van alle kanten werd hiertoe druk op hem uitgeoefend. De oppositie riep het parlement bijeen, die in meerderheid besloot dat de noodtoestand ongedaan moest worden gemaakt. Ook elders in het land leidde de actie van Yoon tot felle protesten.

Daarmee is de rust nog niet teruggekeerd. Oppositiepartijen willen een afzettingsprocedure tegen de president beginnen als hij niet per direct zijn aftreden bekend maakt. Ook de vakbonden eisen zijn vertrek.

Ondertussen is de centrale bank van Zuid-Korea kwam in spoedzitting bijeen gekomen en zei men na afloop 'alle opties open te houden en maatregelen te nemen die nodig zijn tot de markten volledig zijn gestabiliseerd.' En het ministerie van Financiën kondigde aan 'ongelimiteerd liquiditeiten' in de financiële markten te pompen mocht dat nodig zijn.

Kospi daalt, beeld elders in Azië gemengd

De Zuid-Koreaanse Kospi-index stond onder druk, maar omdat Yoon op zijn schreden terugkeerde, bleven de verliezen beperkt. De index daalde met 1,4%. Samsung Electronics, zwaargewicht in de index, ging 0,9% lager de dag uit. LG Energy Solution verloor 2%, internetgigant Naver Corp 3,1%, Hyundai Motor 2,6% en batterijfabrikant Samsung SDI 0,8%. SK Hynix boekte wel terreinwinst: 1,9%.

Elders in Azië was het beeld gemengd. Hier de standen van de belangrijkste indices, geklokt om 8.00 uur:

  • Nikkei 225: +0,1%
  • TOPIX (Japan): -0,5%
  • Shanghai Shenzhen CSI 300: -0,6%
  • Shanghai Composite index:-0,5%
  • Hang Seng (Hongkong): +0,1%
  • Kospi (Zuid-Korea): -1,4%
  • Nifty 50 (India): +0,1%

In China bleek de dienstensector in november wat minder te zijn gegroeid dan verwacht. De inkoopmanagersindex daalde van 52 punten naar 51,5 punten. De industrie liet eerder deze week wel een groeiversnelling zien. De samengestelde inkoopmanagersindex liep op van 51,9 punten naar 52,3 punten. Een opsteker.

In de Japanse dienstensector was krimp omgeslagen naar groei. Deze index liep op van 49,7 in oktober naar 50,5 punten. In de industrie is nog wel sprake van krimp. De samengestelde index kwam uit op 50,1 punten, wat duidt op een bescheiden groei.

Aziatische techaandelen mixed bag

Techaandelen lagen er wisselend bij:

  • Alibaba: -0,9%
  • Baidu: -0,5%
  • Prosus-deelneming Tencent: -0,8%
  • TSMC: +1,4%
  • Softbank: -1,7%
  • Advantest: +0,7%

Nieuw record Nasdaq Composite

De S&P500 en de Nasdaq Composite hadden gisteren de wind in de zeilen, al was het bij de S&P500 een bescheiden briesje. De Nasdaq Composite bereikte zelfs een all-time high. De Dow Jones-index, smallcapindex Russell 2000 en chipindex SOX leverden wel in. Hier zijn de slotstanden:

  • S&P 500: 6.049,88 punten punten (+0,04%)
  • Dow Jones-index: 44.705,53 punten (-0,2%)
  • Nasdaq Composite: 19.480,91 punten (+0,4%)
  • Russell 2000: 2.416,35 punten (-0,7%)
  • SOX-index: 5.035,86 punten (-0,4%)

Wall Street kijkt uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve over twee weken. Een renteverlaging met 25 basispunten lijkt inmiddels een gelopen race, zeker na uitlatingen van Fed-bestuurder Christopher Waller dat hij open staat voor een kleine renteverlaging. Volgens de FedWatch-tool van CME wordt de kans op een verlaging met een kwartje ingeprijsd op 73,8%. Dat was gisteren nog 61%. Vandaag houdt Fed-voorman Jerome Powell een toespraak, waar met belangstelling naar wordt gekeken. Ook het banenrapport van vrijdag is van belang.

Verder was er veel bedrijvennieuws:

  • US Steel eindigde 8% in de min nadat Trump heeft aangekondigd de overname door Nippon Steel te blokkeren
  • Honeywell werd 1,3% lager gezet nadat het bedrijf opnieuw de outlook voor dit jaar moest verlagen. Dit gebeurde nadat het concern een deal had gesloten met Bombardier.
  • BlackRock kondigde aan private credit manager HPS Investment Partners over te nemen voor $12 miljard. Het was de zoveelste miljardendeal dit jaar. Eerder maakte de vermogensbeheerder de acquisitie bekend van de Britse datagroep Preqin voor $3,2 miljard, al stuit dat wel op mogelijke bezwaren van de Britse toezichthouder CMA. Ook private equity-onderneming Global Infrastructure Partners is onder de vleugels van de vermogensbeheerder gezet (kostenplaatje: $12,5 miljard).
  • Tesla ging 1,6% lager de dag uit nadat voor de tweede keer een rechter in de Amerikaanse staat Delaware het beloningspakket ter waarde van $56 miljard had afgewezen.
  • Een onafhankelijke commissie heeft geen fraude of andere misstanden aangetroffen bij Super Micro Computer, zo werd bekend gemaakt. Desondanks daalde de koers met 4,3%. Maar dit lijken winstnemingen: maandag schoot de koers nog met bijna 29% omhoog.
  • Palantir Technologies sloot 6,9% hoger. Het aandeel wordt met nog enkele andere bedrijven op 13 december opgenomen in de Nasdaq 100.
  • AT&T kondigde aan de komende jaren meer dan $40 miljard te laten terugvloeien naar aandeelhouder, in de vorm van dividenden en inkoop van eigen aandelen. Dat werd gewaardeerd: de koers steeg met 4,6%.
  • Microchip Technology ging juist 7% lager de dag uit nadat het concern aankondigde zo'n 500 banen te schrappen.
  • Salesforce opende nabeurs de boeken. De omzet over het derde kwartaal was beter dan verwacht: $9,44 miljard, terwijl op $9,35 miljard was gerekend. De winst per aandeel was wel iets lager dan voorspeld, maar het aandeel werd nabeurs toch 10,5% hoger gezet.
  • Ook Marvell Technology kwam nabeurs door. De omzet en aangepaste winst overtroffen de marktverwachtingen, maar vooral de omzetverwachting voor het vierde kwartaal viel in goede aarde. De koers schoot in de nabeurshandel met 10,8% omhoog.

De indicatoren:  

  • De Europese beurzen gaan een gemengde opening tegemoet
  • Rode koersen in Zuid-Korea, een wisselend beeld elders in Azië
  • 'Paniekbarometer' CBOE VIX (graadmeter van volatiliteit) is nog wat verder gedaald naar 13,30 punten.
  • De euro noteert nu 1,0518 ten opzichte van de greenback.
  • De rente op Amerikaanse staatsobligaties met een looptijd van 10 jaar is met 2 basispunten gestegen naar 4,24%.
  • De Nederlandse tienjaarsrente noteert 2,28%.
  • De goudprijs is met 0,2% opgelopen naar $2.649 per troy ounce.
  • De olieprijzen zitten met zo'n 0,3% in de lift. Morgen komen de OPEC-landen en hun bondgenoten bijeen. De algehele verwachting is dat zij de geplande productieverhoging verder zullen uitstellen. Een vat WTI-olie kost $70,18 en een vat Brent-olie uit de Noordzee $73,83.
  • De koers van de bitcoin staat 0,6% hoger op $96.543.

Nieuws, shorts en agenda

  • 07:27 Zuid-Koreaanse beurs onderuit
  • 07:23 NSI koopt Utrechts kantoorpand
  • 07:14 Japanse dienstensector groeit weer
  • 07:05 Groeivertraging Chinese dienstensector
  • 03 dec Euronext Amsterdam wil retailbelegger reactiveren
  • 03 dec Euronext Amsterdam optimistisch over beursnoteringen in 2025
  • 03 dec Europese beurzen sluiten hoger
  • Alle nieuwsberichten bekijkt u hier

IEX maakt ook elke ochtend een overzicht van het belangrijkste nieuws in de ochtendbladen. Het volledige nieuwsoverzicht vindt u hier.

Dit zijn de 10 meest geshorte aandelen volgens FinAristo:


En in deze aandelen zijn op dit vlak de grootste bewegingen te zien:


Agenda: inkoopdata, banenrapport ADP en toespraak Powell

Maandag verschenen er wereldwijd inkoopmanagersindexen voor de industrie. Vandaag volgen de indexen voor de dienstensector. Die van Japan en China zijn al bekend. De cijfers van Europa en de VS volgen nog.

Uit voorlopige cijfers bleek dat in de eurozone de dienstensector was gekrompen, terwijl in oktober nog sprake was van groei. De index daalde van 51,6 punten in oktober naar 49,2 punten in november. De grens tussen groei en krimp ligt op 50 punten.

In de VS verschijnen er twee cijfers: van S&P Global en ISM. S&P heeft al voorlopige cijfers bekend gemaakt, die duidden op een groeiversnelling (de index steeg van 55 punten in oktober naar 57 punten in november). Economen rekenen voor de ISM-index op een iets afvlakkende groei. De index komt naar verwachting uit op 55,5 punten, tegen 56 punten in oktober.

Verder worden de Amerikaanse producentenprijzen bekendgemaakt en komt loonstrookjesverwerker ADP met een banenrapport dat geldt als voorproefje van het rapport van vrijdag. Economen houden rekening met een groei met 163.000 arbeidsplaatsen.

Verder houdt Fed-voorzitter Jerome Powell vandaag een toespraak in New York.

Hierbij de agenda voor de rest van de dag:

    09:45 Inkoopmanagersindex diensten november def. (Dld)
    10:00 Inkoopmanagersindex diensten november def. (eurozone)
    10:30 Inkoopmanagersindex diensten november def. (VK)
    11:00 Producentenprijzen oktober (VS)
    13:00 Campbell's Q1-cijfers (VS)
    13:00 Foot Locker Q3-cijfers (VS)
    13:00 Hypotheekaanvragen - wekelijks (VS)
    14:15 Banenrapport ADP november (VS)
    15:45 Inkoopmanagersindex diensten (S&P) november def. (VS)
    16:00 Inkoopmanagersindex diensten (ISM) november (VS)
    16:00 Fabrieksorders oktober (VS)
    16:30 Olievoorraden wekelijks (VS)
    20:00 Federal Reserve Beige Book (VS)

U bent weer bijgepraat. Veel succes en vooral plezier vandaag!

 

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 
Jasperien van Weerdt

Auteur:

Jasperien van Weerdt is redacteur bij IEX, IEXGeld, Belegger.nl en Beursduivel en auteur van het boek 'Financieel fit in 30 dagen'.

Gerelateerd

Reacties

1 Post
| Omlaag ↓
1 Post
|Omhoog ↑

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.