Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Connect / branded content

Wat is dit?
Connect is het branded contentplatform van IEX Media, waar we beleggingsprofessionals en beleggers met elkaar in contact brengen. Connect-content wordt u aangeboden door onze partners. Sluit
Connect label

Gouden Stier-winnaar Invesdor: 'Via ons kun je dubbel rendement maken in heel Europa'

Connect C Gouden Stier-winnaar Invesdor: 'Via ons kun je dubbel rendement maken in heel Europa'
Beeld: Nick Steinbuch

Wat hebben de Fairphone, de Nextkidney en Windpark Fryslân met elkaar gemeen? Het zijn stuk voor stuk projecten die de wereld een beetje beter maken. En ze zijn mede mogelijk gemaakt door Invesdor, dat zich crowdfundingplatform van het jaar mag noemen. IEX sprak met Ellen Hensbergen, Managing Director Benelux.

De naam Invesdor zal bij het grote publiek wellicht geen belletje doen rinkelen. Dat is niet zo vreemd, want het bedrijf is pas sinds november 2023 actief onder die naam. Voor die tijd ging het crowdfundingplatform door het leven als OnePlanetCrowd, gespecialiseerd in duurzame investeringen. Sinds de overname door het Europese Invesdor – dat al actief was in Duitsland, Oostenrijk en Finland – heeft het platform de naam van het moederbedrijf overgenomen.

Invesdor in het kort

- Het bedrijf heeft een userbase met meer dan 184.000 potentiële investeerders uit meer dan 90 landen.

- In 2023 zijn via het platform 45 projecten succesvol afgerond. Elk bedrijf heeft het minimale doelbedrag opgehaald.

- Het gemiddelde nettorendement bij Invesdor bedraagt 6,55% per jaar.

- Het minimale investeringsbedrag is €250.

- Beleggers zijn geen beheervergoeding verschuldigd: deze wordt door de ondernemers betaald.

De duurzame missie bleef, maar het crowdfundingplatform kreeg er een grote internationale beleggingscommunity van 184.000 beleggers bij. Hoe zit dat ook alweer?

Europees paspoort

Sinds eind 2023 moeten alle financieringsplatformen in Europa beschikken over een Europese Crowdfunding Service-Provider-vergunning (ECSP-vergunning), waarmee ze met één licensie in de hele Europese Unie kapitaal kunnen werven, volgens dezelfde regels. Deze regeling maakt het voor MKB-bedrijven mogelijk om in heel Europa geld op te halen. Daarnaast biedt die extra bescherming voor beleggers door standaardisatie en meer transparantie over belangrijke informatie.

OnePlanetCrowd was in 2022 het tweede Nederlandse crowdfundingplatform met zo'n Europees paspoort, en dankzij de overname door Invesdor is het een pan-Europese speler geworden.

Volgens de jury van de IEX Gouden Stier is Invesdor 'een goed voorbeeld van waar het naartoe gaat' in de crowdfundingmarkt na de invoering van die ECSP-vergunning. 'Door de fusie krijgen ondernemers toegang tot een omvangrijk netwerk van investeerders in Europa en beleggers worden zo in staat gesteld om hun portefeuille van investeringen beter te diversifiëren', zo valt in het juryrapport te lezen.

"Voor ondernemers is het zeer interessant om via ons platform zaken te doen", licht Ellen Hensbergen, Managing Director bij Invesdor Benelux, toe. "Zo kan een medisch bedrijf uit Finland nu ook investeerders in andere landen aantrekken, waardoor het doelbedrag sneller in zicht komt. Ook kunnen ondernemers kiezen voor verschillende financieringsvormen: aandelen, leningen en converteerbare obligaties."

Hele bedrijfscyclus

Groeibedrijven en gevestigde bedrijven kunnen ook kiezen voor een beursgang, erkent Hensbergen. "Maar dat is een ingewikkeld en kostbaar proces. Er komt veel bij kijken. Financiering via een crowdfundingplatform is een stuk eenvoudiger. Bedrijven kunnen voor de hele cyclus, van early stage tot scale-up, bij ons terecht."

Ook voor beleggers is zo'n internationaal crowdfundingplatform interessant. "Het helpt om meer diversificatie in je portefeuille aan te brengen, omdat je een bredere range aan projecten hebt om uit te kiezen. Een Nederlandse belegger die wil profiteren van de energietransitie is bijvoorbeeld niet uitsluitend aangewezen op een Nederlands zonnepark, maar kan ook beleggen in windparken in Duitsland of Finland."

Invesdor is nu actief in Nederland, Duitsland, Oostenrijk en Finland, maar als het aan Invesdor ligt, komen daar nog meer landen bij, hetzij autonoom, hetzij via overnames.

5 voorbeelden van eerdere projecten

Fairfone
Een circulaire telefoon.

Nextkidney
Het eerste draagbare nierdalyse-apparaat ter wereld.

Fountain Fuel
Bouw en exploitatie van energiestations voor waterstof tanken en e-laden.

Bomplas in Zwolle
Grootste drijvende zonnepark van Europa.

Windpark Fryslân
Het grootste windpark in een binnenwater ter wereld.

Dubbel rendement

Invesdor wil beleggers een dubbel rendement bieden: financieel én maatschappelijk. Projecten mogen in geen geval een negatieve impact hebben op ecologische, sociale of bestuurlijke (kort: ESG) factoren. Zaken als milieuvervuiling, schending van mensenrechten of corruptie zijn vanzelfsprekend een no-go. Maar bij het beoordelen van projecten wordt ook gekeken of er toekomstige duurzaamheidsrisico's zijn.

De voorkeur gaat uit naar innovatieve ondernemers die met hun product of dienst een positieve impact op de maatschappij nastreven. Maar dat is geen must, zegt Hensbergen. "We hebben ook een financieringsronde voor een fintechbedrijf begeleid dat een karaoke-app heeft ontwikkeld. Dat is geen project waarmee je de wereld redt, maar het heeft ook geen negatieve impact op de mens en de planeet."

4 focusgebieden

Invesdor focust zich vooral op vier gebieden: energietransitie, gezondheid/welzijn, circulariteit en inclusiviteit. Dat laatste is volgens Hensbergen een breed begrip. "Hierbij moet je bijvoorbeeld denken aan onderwijs voor kinderen en gezondheidszorg voor vrouwen." Bij energietransitie gaat het niet alleen om energie uit zon en wind, maar ook om waterstof en smart grids. Ondanks de problemen met netcongestie is dit volgens Hensbergen nog altijd een groeimarkt. "We zitten nog in een vroeg stadium van de energietransitie. Vooral Duitsland loopt nog ver achter."

Het financiële rendement op de crowdfundingprojecten die via Invesdor worden aangeboden verschilt uiteraard per project. Volgens Hensbergen kunnen beleggers een gemiddeld nettorendement tegemoet zien van 6 tot 8% per jaar.

Beheervergoeding is geschrapt

Voorheen moesten beleggers een jaarlijkse beheervergoeding van 0,8% betalen, maar deze wordt nu door ondernemers betaald, waardoor er onder de streep voor beleggers meer overblijft.

Beleggers lopen wel een risico dat het bedrijf dat het geld ophaalt niet aan zijn betalingsverplichtingen kan voldoen. Het default-percentage bij Invesdor bedroeg vorig jaar 4%. Het percentage bij scale-ups viel hoger uit (15%), maar dat is volgens de jury van de Gouden Stier niet vreemd, vanwege het hogere risico in dat segment.

Om de risico's zo klein mogelijk te houden, adviseert Hensbergen om zo veel mogelijk spreiding aan te brengen in de portefeuille. "Steek niet het volledige bedrag in één project, maar investeer in verschillende sectoren en in bedrijven in verschillende groeistadia. Daarmee worden de risico's aanzienlijk verkleind."

Lees ook: Dit zijn de 11 winnaars van de IEX Gouden Stier 2023


De Redactie van IEX bestaat uit een team van content managers, journalisten en analisten, met opgeteld meer dan honderd jaar ervaring in het produceren en publiceren van beleggingsinformatie en -opinies. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Het is mogelijk dat redactieleden posities hebben in een of meer van de genoemde fondsen.

Redactie IEX

Auteur:

Het redactieteam van IEX bestaat uit content managers, journalisten en analisten, met opgeteld meer dan 100 jaar ervaring in het produceren en publiceren van beleggingsinformatie en -opinies. De redactie is verantwoordelijk voor de dagelijkse inhoud op de diverse beleggersplatforms van IEX Media, zoals IEX.nl, Belegger.nl, B...