Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Holle bolle Griek

De Griekse tienjaarsrente kruipt verder omhoog richting de 8%. De aangedragen oplossingen door de Europese leiders, samen met het Internationaal Monetair Fonds bieden kennelijk onvoldoende verlossing.

De Griekse kapitaalbehoefte van veertig miljard euro voor 2010 is dan wel veiliggesteld, maar voor 2011, 2012, 2013 en 2014 heeft Griekenland nog eens dertig miljard euro per jaar nodig.

Griekenland staat niet alleen in deze financieringsbehoefte. Westerse landen die onderdeel uitmaken van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) hebben de komende jaren een kapitaalbehoefte die in het verleden niet eerder is gezien. Ongeveer 9% van het Bruto Binnenlands Product (BBP) van deze OESO-landen moet jaarlijks worden opgehaald bij investeerders.

50% kans
Dat beleggers steeds minder interesse hebben voor Griekse obligaties valt in dit licht goed te begrijpen. Een lening van 5% van het IMF zal het Griekse probleem ook niet kunnen verhelpen. De regels die het IMF aan Griekenland oplegt om het fiscale tekort te verminderen, zal de economische ‘groei’ van dit land verder aantasten.

De kans dat Griekenland dan alsnog failliet gaat, wordt geschat op meer dan 50%. Politici schatten deze kans momenteel echter een stuk lager in, maar gezien de verder oplopende Griekse rente denkt de markt hier toch anders over. En Griekenland is slechts een voorbeeld van de landen die met financieringsproblemen en fiscale tekorten kampen.

Ook het Verenigd Koninkrijk, Italië, Spanje en Portugal hebben hoge fiscale tekorten. In een recent rapport, uitgegeven door de Bank of International Settlements (BIS), wordt beschreven hoe de huidige Griekse problematiek uiteindelijk een Europees probleem gaat worden.

De BIS ziet de toenemende vergrijzing in Europa als extra bottleneck voor steeds verder oplopende overheidstekorten. Overheidsbezuinigingen en het verhogen van de pensioengerechtigde leeftijd zullen daarom de komende jaren in veel landen aan de orde komen. Wat ik verwacht over het effect hiervan op de kortere termijn kunt u hier teruglezen.


Richard Abma is asset manager bij OHV vermogensbeheer en werd in 2006 door ABN Amro in de turbocompetitie uitgeroepen tot de Slimste Belegger. Hij schrijft zijn columns op persoonlijke titel. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel of particulier beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Stuur een reactie aan de auteur.


Richard Abma is asset manager bij OHV vermogensbeheer en werd in 2006 door ABN Amro in de turbocompetitie uitgeroepen tot de Slimste Belegger. Hij schrijft zijn columns op persoonlijke titel. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel of particulier beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 
Richard Abma

Auteur:

Richard Abma is werkzaam als asset manager bij OHV vermogensbeheer. Abma is financieel econoom en draagt de titel Chartered Market Technician (CMT). Zowel technisch als fundamenteel kan hij daardoor een scherp oordeel vellen over de financile markten. Richard heeft in het verleden meegewerkt aan het ontwikkelen ...

Recente artikelen van Richard Abma

  1. Groei industrie, groei!
  2. Zwak fundament
  3. Oost West Zuid Slecht

Reacties

15 Posts
| Omlaag ↓
  1. [verwijderd] 21 april 2010 15:27
    Ik heb een goed advies voor de Grieken:

    -Stop met kraaltjes spelen op je stoep.
    -Gooi geen borden en champagneflessen meer kapot; Ook dat is kapitaalvernietiging.
    -Kom eens vóór half elf je nest uit om je klauwen te laten wapperen.
    -Stop met roken en gokken.

    Zo, en nu weer aan het werk!

    Gr. Guus
  2. [verwijderd] 21 april 2010 16:47
    quote:

    masterguus schreef:

    Ik heb een goed advies voor de Grieken:

    -Stop met kraaltjes spelen op je stoep.
    -Gooi geen borden en champagneflessen meer kapot; Ook dat is kapitaalvernietiging.
    -Kom eens vóór half elf je nest uit om je klauwen te laten wapperen.
    -Stop met roken en gokken.

    Zo, en nu weer aan het werk!

    Gr. Guus
    Hoe lang heb je hier op zitten broeden? Een uur?!
    Zal je baas blij mee zijn...
  3. [verwijderd] 21 april 2010 17:08
    Beste Richard,

    Dus jij denkt nog steeds dat de wereld ten onder zal gaan of zoiets?

    Ik geloof er niets van! Je bekijkt het probleem te eenzijdig. We laten Griekenland trouwens helemaal nooit failliet gaan, en die andere wat zwakke landen ook niet. Dat is juist de kracht van de EU.

    In de VS heb je eigenlijk hetzelfde. Daar zijn ook zwakke staten. Dacht je nu dat er binnenkort weer een grote recesie in de VS komt? Dan volg je toch niet de macro's daar. De meeste bedrijven maken weer enorme winsten. De uitzenders zien al weer verbetering. En geleidelijk zal de werkeloosheid naar beneden gaan. De huizenmarkt laat ook al verbetering zien. Vandaag bv.

    De AEX nu op 355. En dat is historisch gezien behoorlijk laag.

    Ik blijf omhoog kijken, net als Sammy! Altans zoals ik het nu zie. Trouwens hier zijn de meeste TA analisten toch positief voor de MLT?
  4. [verwijderd] 21 april 2010 17:43
    OK, goed AEX op 354. Wat een ramp zeg.

    Ja, de markt. Die markt is een interessant probleem. De financials zijn nu weer de gebeten hond. Dat verbaast mij toch telkens weer. De financials doen het echt goed nu. Dus waarom nu zo'n idiote neerwaartse reaktie? Interessant.

    Ik denk toch dat dit een markt is voor buy the dips op de wat kortere termijn.

    Goed, morgen de initial claims. Als die goed zijn, dan kunnen we weer even omhoog. En de nieuwe bedrijfscijfers niet te vergeten.

    Geluk allemaal!
  5. [verwijderd] 21 april 2010 17:49
    Griekenland is al failliet.

    Als een land zijn rekeningen niet kan betalen, zijn ze feitelijk failliet.

    De drachme weer terug voor Griekenland is de beste oplossing voor de euro en voor Griekenland.
    Kunnen ze, zoals vroeger weer regelmatig devalueren en ons een goedkope vakantie bezorgen.

    Elke euro die we met z'n allen in dit land stoppen zijn verloren euro's.

    En het zijn weer de banken (onze banken) die we met ons belastinggeld helpen....schande!
    gr.fes
  6. [verwijderd] 21 april 2010 18:07
    Dat Griekenland intrigeert mij nog steeds. Ik blijf het een prachtig land vinden. Als jongeling wilde ik er naar toe. Had alle kaarten. Maar het werd italie op de motor! Ook een prachtig land! Lago di Garda, daar was is dan. Prachtig.

    Het toerisme is een belangrijke bron van inkomsten. En die komt er dus binnenkort.

    En als ze wat kunstschatten verkopen dan zijn ze zo uit de problemen. Maar dat zullen ze niet doen, alleen in het uiterste geval.

    Het hoeft ook niet. Het IMF kan wel een goede rol spelen. Want die lui weten hoe je een economie kunt stimuleren. En leningen geven tegen een relatief lage rente. Ik zou zeggen: geef die grieken een rente van 4%. Dat moet mogelijk zijn. En de EU landen moeten de rente ook op 4% of zelfs nog lager zetten. Moet je zien hoe de euro dan omhoog schiet.
  7. [verwijderd] 22 april 2010 08:24
    Www.booberwatch.nl
    www.ferratum.nl

    Veel Grieken schijnen overigens weinig of geen belasting te betalen. Ik zag (al weer een tijdje terug) een belastingdienst ambtenaar achter een bureau met stapels dossiers voor zich. Invoering van een efficiente Belastingdienst kan de inkomstenkant opkrikken met een lagere overheidsschuld tot gevolg. Maar ja, als je overheids baantjes alleen aan familie en goed betalende vrienden geeft...
  8. [verwijderd] 22 april 2010 09:42
    Griekenland, d.w.z. de Griekse staat moet gewoon failliet gaan. Jammer maar helaas voor D en NL en ? banken - en de belastingbetalers die deze banken weer gedwongen zullen gaan redden. Maar beter nu 'een beetje' verlies nemen dan over 10 jaar alsnog, maar dan 3x zoveel.

    De productief werkende Grieken zelf hebben weinig last van een faillissement. Hun economie is toch al voor een groot deel zwart (d.w.z. een vrije markt!) en dat zal dan alleen maar groter worden. Aangezien ze gewoon de euro gebruiken verandert er voor hen niets, of alleen ten goede.

    De klaplopende Griekse ambtenaren en andere staatsprofiteurs hebben er uiteraard wel last van, want de staat wordt door een faillissement gedwongen te rationaliseren / orde op zaken te stellen.
  9. [verwijderd] 22 april 2010 10:41
    quote:

    Sergeant Garcia schreef:

    [quote=masterguus]
    Ik heb een goed advies voor de Grieken:

    -Stop met kraaltjes spelen op je stoep.
    -Gooi geen borden en champagneflessen meer kapot; Ook dat is kapitaalvernietiging.
    -Kom eens vóór half elf je nest uit om je klauwen te laten wapperen.
    -Stop met roken en gokken.

    Zo, en nu weer aan het werk!

    Gr. Guus
    [/quote]

    Hoe lang heb je hier op zitten broeden? Een uur?!
    Zal je baas blij mee zijn...
    Zou een beetje triest zijn als ik hierop een uur had zitten broeden...

    Maar het is toch zo? wel eens in Griekenland geweest?
  10. [verwijderd] 22 april 2010 10:48
    quote:

    mrsplm schreef:

    Ja, de markt. Die markt is een interessant probleem. De financials zijn nu weer de gebeten hond. Dat verbaast mij toch telkens weer. De financials doen het echt goed nu. Dus waarom nu zo'n idiote neerwaartse reaktie? Interessant.

    Waarom doen de financials het goed? Ze hebben de winst maar op 1 manier op peil weten te houden. Met een dalende marktrente de hypotheekrente gelijk houden, en de spaarrentes flink te verlagen. M.a.w. de consument eens lekker naaien. Bob Marley zong het jaren geleden al:

    You can fool some people sometimes, but you can't fool all the people all the time...

    Gr. Guus
  11. forum rang 4 theo1 22 april 2010 12:42
    quote:

    masterguus schreef:

    wel eens in Griekenland geweest?
    Ja. Ik zag er vooral winkels die de hele dag open waren, ook in het weekend en ook restaurants waar de obers zich de poten uit het lijf werkten.

    De laatste keer dat ik er kwam viel me wel op dat het er gewoon duur geworden was. Dát is het grote probleem: het land is te duur geworden vergeleken met landen als Turkije. Verder is het land te eenzijdig afhankelijk van het toerisme.
15 Posts
|Omhoog ↑

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.