Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Goede cijfers, slechte beurs

Het gemor onder de beren was weer niet van de lucht toen de aandelenmarkten anderhalve week omhoog schoten. De oorzaak van deze rally was het meevallende Amerikaanse arbeidsmarktrapport.

Niet de verwachte 68.000 banen gingen verloren, maar het verlies kwam slechts op 36.000 banen uit. Aandelenmarkten schoten omhoog en sloten daarmee de sterkste week van dit jaar in stijl af.

Het stijgen van de beurs is al snel een doorn in het oog van een pessimist, maar dat het gebeurt naar aanleiding van slechte cijfers, is iets om ronduit chagrijnig van te worden.

Want, laten we wel wezen, 36.000 banen weg, dat is toch niet iets om vrolijk van te worden? Ik kan me zo voorstellen dat heel wat beren hoofdschuddend naar de beurs hebben zitten kijken.

Een verhaal
Ik ben absoluut geen fan van het doen van nietszeggende voorspellingen, maar in dit geval wil ik wel één keer een uitzondering maken. Om de beren weer een beetje een steuntje in de rug te geven, zeg maar.

  • Vrijdag 4 juni, om half drie wordt bekendgemaakt dat er 378.000 nieuwe banen gecreëerd zijn.
  • Vrijdag 4 juni, om 1 minuut over half drie staat de beurs naar aanleiding van dit cijfer 1 volle procentpunt lager.

Goede cijfers, slechte beurs. En moet je dan die stieren eens horen klagen…

Voordat ik uitleg waar die groei van 378.000 banen vandaan moet komen, meld ik nog maar eens ten overvloede dat deze column niet als professioneel beleggingsadvies geldt en al helemaal niet oproept tot shortgaan van de index om 1 minuut voor half drie op 4 juni.

Ik vertel een verhaal, geef geen beleggingsadvies. Het mag een klein wonder heten als zowel mijn voorspelling van het aantal banen, als de marktreactie ook maar enigszins in de buurt komt van de werkelijkheid.

Houd moed
Waarom zulke positieve cijfers en toch zo’n slechte beurs? De positieve cijfers hebben te maken met de komende Amerikaanse volkstelling (census). Volgens de Amerikaanse constitutie moet eens in de tien jaar een volkstelling plaatsvinden, aan de hand waarvan de stemverhoudingen in het Huis van Afgevaardigden worden bepaald.

Dit houdt in dat er in een korte periode hele volksstammen worden ingehuurd, die van deur tot deur gaan om te controleren hoeveel mensen er op welk adres wonen. Aangezien dat een arbeidsintensief proces wordt, zal de impact van de volkstelling ook zeker merkbaar zijn op de arbeidsmarkt.

De laatste keer dat deze volkstelling plaatsvond was in 2000. In bijgevoegde grafiek staat weergegeven wat de impact indertijd was op de arbeidsmarkt. De oranje staven geven het cumulatieve aantal banen weer, de zwarte staven de impact die daarvan per maand op het payroll report is geweest.

Tijdelijk
Zo bedroeg de bijdrage in mei 2000 350.000 extra banen. Overigens laat de grafiek ook duidelijk zien dat de impact slechts tijdelijk van aard is. Volgens een recent rapport van de US Department of Commerce zal de groei in tijdelijke banen in het totaal waarschijnlijk op de 635.000 uitkomen, een kleine 100.000 meer dan de telling uit 2000.

Verdelen we die 100.000 extra banen enigszins over de maanden februari tot mei en dan is het waarschijnlijk dat er in mei – puur vanuit de volkstelling – 410.000 nieuwe banen zullen worden gecreëerd.

Met 410.000 nieuwe banen puur alleen al uit de censustelling, mag het duidelijk zijn dat 378.000 banen een zware tegenvaller voor de Amerikaanse economie zou zijn. Dat de beurs daar 1% op naar beneden gaat, lijkt me dan ook geen al te wilde veronderstelling.

Een laatste opmerking: in 2000 had de censustelling al in maart een positieve bijdrage van bijna 100.000 nieuwe banen. Of de timing deze keer precies hetzelfde loopt kan je je uiteraard afvragen, maar het houdt in elk geval in dat de arbeidsmarktcijfers ook de komende maanden nog onverwachte volatiliteit zullen laten zien.


Lukas Daalder is werkzaam als Strateeg bij Robeco. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Hij heeft momenteel (al dan niet gedekte) longposities in Fortis en ING. Bovendien heeft hij posities in meerdere open-end beleggingsfondsen van onder ander de Postbank, Robeco, ABN Amro en Fidelity. Elk AEX- of AMX-fonds beschouwt hij als een potentieel interessante belegging, alles wat hij schrijft moet vanuit die optiek worden gelezen. Uw reactie is welkom, klik hier.


Lukas Daalder is CIO voor Robeco Investment Solutions en is sinds 2009 werkzaam bij Robeco. Hiervoor was hij werkzaam bij IMC marketmakers, Bank Oyens van Eeghen, Amstgeld en Rabobank. Hij begon zijn carrière in de beleggingssector in 1992, na afronding van zijn economische studie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij is daarnaast bekend als vaste columnist van het Financieele Dagblad.

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 
Lukas Daalder

Auteur:

Lukas Daalder is CIO voor Robeco Investment Solutions en is sinds 2009 werkzaam bij Robeco. Hiervoor was hij werkzaam bij IMC marketmakers, Bank Oyens van Eeghen, Amstgeld en Rabobank. Hij begon zijn carrière in de beleggingssector in 1992, na afronding van zijn economische studie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij is daa...

Recente artikelen van Lukas Daalder

  1. Best of the week: social media
  2. Vooruitblik 2011: Geen rechte lijn
  3. Obligatiemarkt versus QE2

Reacties

3 Posts
| Omlaag ↓
3 Posts
|Omhoog ↑

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.